Bahçıvan Mah. Kültür Sk. Yüzbaşıoğlu Pasajı No:8 İpekyolu - VAN
tr

Intel’in 11. nesil masaüstü işlemcileri çıktı; daha az çekirdek, daha fazla hız

15.04.2021
1.489
Intel’in 11. nesil masaüstü işlemcileri çıktı; daha az çekirdek, daha fazla hız

Intel’in yeni nesil masaüstü yongaları nihayet duyuruldu. CES 2021’de gerçekleştirilen kısa bir ön gösterimden sonra şirket, 11. Nesil masaüstü yongalarını (kod adlarıyla daha iyi bilinen Rocket Lake-S) tamamen açıkladı.

Sekiz çekirdek, 16 iş parçacığı, 5.3GHz’e kadar artırılmış saat hızları, 3.200MHz’de DDR4 RAM desteği, toplam 20 PCIe 4.0 şeridi ve geriye dönük uyumluluğa sahip Intel’in yeni amiral gemisi yongası Core i9-11900K, listenin başında geliyor. Bu işlemci Intel’in 400 Serisi yonga setleri ile de geriye dönük uyumluluk gösteriyor. Dikkatli Intel tutkunları, yeni yonganın kağıt üzerinde, geçen yılın en iyi modeli olan; 10 çekirdek ve 20 iş parçacığı (ve 5,3 GHz gibi benzer bir artırılmış saat hızı) sunan Core i9-10900K’ya göre bir düşüş olduğunu fark edebilirler.

Bunun nedeni Intel’in, Cypress Cove adlı 11. Nesil Rocket Lake-S yongalarıyla beş yıldan fazla bir süredir ilk kez yeni bir masaüstü çekirdek mimarisini çıkarmasıdır. Cypress Cove, nihayet şirketin 2015’teki 6. Nesil yongalarından beri kullandığı Skylake mikro mimarisinin yerini aldı. Ancak Cypress Cove tasarımı da aslında tamamen yeni bir mikro mimari değil. Intel’in 11’inci Nesil 10nm Tiger Lake yongalarında kullandığı, Willow Cove yonga tasarımları ve teknolojileri, Intel’in 14nm üretim sürecine de destek veriyor.

Bu tasarımlar 10nm tabanlı yongalar için geliştirildiğinden, Intel bunları 14nm boyutuna kadar ölçeklendirirken sığdırabileceği çekirdek sayısı bakımından sınırlanır. Bu nedenle, her yıl çekirdek sayısındaki azalma meydana geliyor.  Yine de Intel, yeni yongaların 10. Nesilden daha iyi performans (en azından bazı durumlarda) sunacağını ve çekirdek mimarinin önceki nesle göre yüzde 19’a kadar IPC (döngü başına talimat) sağlayacağını söylüyor.

Kaynak: Teknoblog

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: